DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

3 adımda doğru fiyat politikası e-ticaret karlılığını artırmak

3 adımda doğru fiyat politikası e-ticaret karlılığını artırmak

E-ticaret girişimcileri, kazançlarını artırabilmek için reklam, tanıtım ve pazarlama alanlarında birçok farklı strateji geliştiriyorlar. Aslında, fiyatlandırma konusunda geliştirilen etkili stratejiler de karlılık oranlarını büyük ölçüde artırabilir. Hatta doğru zamanda, doğru şekilde gerçekleştirilen bir ‘ürün fiyatlandırma’, etkili bir kampanya duyurusuyla da desteklendiğinde, satışlarınızı en fazla artırma potansiyeline sahip araç olarak değerlendirilebilir.

E-ticaret işinizde, trafik ve dönüşüm oranlarını artırmak için yararlanacağınız bazı yöntemler, sizin için maddi açıdan külfetli ve sonuçlarını almak için de sabır gerektiren süreçler haline gelebilir. Oysa bu noktada başarılı bir şekilde uygulayacağınız etkili bir ürün fiyatlandırma politikası ile hedeflediğiniz sonuçlara en kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

Peki, 3 adımda satışlarınıza yansıyacak, karlılığınızı artıracak fiyatlandırma stratejisi nasıl yapılır?

1. Adım ‘En çok kazandıran ürünlerinizi belirleyin’

E-ticaret sitenizde, belirli bir alanda ürün satıyorsanız veya sattığınız ürünlerin sayısı azsa bu adım, sizin için oldukça kolay olabilir. Daha geniş bir marka ve ürün yelpazeniz varsa, birçok farklı alanda ürün satıyorsanız bu, biraz daha fazla emek harcamanız gerektiği anlamına gelebilir. Fakat bu listeyi çıkarmanız kazancınızı artıracak stratejileri gerçekleştirebilmek için oldukça önemli bir adım. Bu adımda e-ticaret sitenizin trafiğinizi ve ziyaretçi verilerinin analiz raporlarından faydalanabilirsiniz.

Hangi ürünler daha fazla ilgi çekiyor, hangi ürünler daha fazla inceleniyor ve satılıyor? Bu sorular çerçevesinde oluşturacağınız listeniz, sadece fiyatlandırma açısından değil reklam ve tanıtım stratejilerinizi geliştirirken de oldukça işinize yarayabilir.

2. Adım ‘Fiyatları yükseltin’

En çok satılan ürünlerinizin fiyatlarını yükseltme fikri belki ilk etapta gözünüzü korkutabilir. Fakat sadece birkaç haftalığına gireceğiniz bu risk ile karlılığınızı yüzde 30’lara varan oranlarda artırmanız da mümkün. Bazı ürünlerin fiyatlarındaki bir miktar oynama ise çoğu zaman müşterilerin dikkatini bile çekmeyebilir veya oldukça doğal karşılanabilir. Bu fiyat yükseltme oranlarını sektörünüze ve ürünlerinize göre ve biraz araştırma da yaparak belirleyebilirsiniz.

Bu noktada biraz cesaret oldukça işinize yarayabilir. Üstelik daha sonra bu yöntemin sizin için uygun olamadığını düşündüğünüzde fiyatlarınızı hemen eski seviyesine çekmeniz de öyle zor değil. IdeaSoft’un ürün yönetim paneli toplu fiyat değişiklikleri de dahil ürünlerinizle ilgili her türlü değişikliği kolaylıkla yönetebileceğiniz şekilde geliştirildi.

3. Adım ‘İndirim kampanyaları başlatın’

Bir süre yüksek fiyatlarla çalıştıktan sonra yükselttiğiniz fiyatları düşürmeye başlayabilirsiniz. Bunun için ilk fiyatları bir yere kaydetmeniz, fiyatları ne kadar düşürebileceğiniz konusunda size rehber olabilir. Ortalama yüzde 5 ile 15 arasında bir indirim oldukça dikkat çekici olabilir. Bu noktada daha ucuz olan ürünlerinizin fiyatlarında yüzde 50’ye varan indirimler yapabilir, müşterilerinizi satın alma konusunda etkileyebilir ve daha ilgi çekici kampanyalar hazırlayabilirsiniz.

En popüler ürünlerinizin fiyatlarını düşürdükten sonra bu adımda, bunu hedef kitlenize duyurmanız da büyük önem taşıyor. E-posta kampanyaları, sosyal medya paylaşımları ve banner reklamlar ile başarılı kampanya duyuruları yapabilirsiniz.

E-ticaret işinizde yararlanabileceğiniz bu yöntemlerle karlılığınızı artırabilirsiniz. Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak, akıllı e-ticaret paketlerimizle, işinizi kurmanız ve geliştirmeniz konusunda size en uygun desteği sağlıyoruz. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, daha çok kazanın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüRekabet
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!