DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2018’de e-ticaret alanında öne çıkacak olan trendler

2018’de e-ticaret alanında öne çıkacak olan trendler

2018’e sayılı günler kala yeni stratejiler ve planlamalar da yapılmaya başlanıyor. E-ticaret sitesi üzerinde yapılacak bir takım düzenlemeler ve tasarımsal geliştirmeler de 2018’deki çalışmalarınızı daha iyi bir hale getirmek için oldukça önemli olacak. Bu rehberimizde de e-ticaret konusunda 2018 yılında öne çıkacak olan trendleri ele alıyor olacağız.

İlgili rehber: 2018’de öne çıkacak sosyal medya trendleri

Animasyonlar

İnternet bağlantı hızlarının yükselmesi ve yeni tasarım modellerinin gelişmesiyle beraber web siteleri üzerinde animasyon geçişleri ve animasyon videolar daha fazla yer almaya başlayacak. Görsel olarak daha fazla çeşitlilik sunmak ve internet sitesi üzerinde kullanıcıları daha fazla tutarak; farklı bir kullanıcı deneyimi sunmak adına çeşitli animasyon geçişleri ve videoları kullanılıyor olacak.

Daha canlı renk kullanımları

Görselliğin artması ve ekran çözünürlüklerinin gelişmesi, site tasarımlarında ve görsel çalışmalarda daha canlı renk kullanımlarının önünü açmaya başlayacak. Canlı renklerin kullanılmasının amacı tüketicilerin dikkatini daha fazla çekmek ve onları site üzerinde belli alanlara daha iyi yönlendirmek olacak.

Sesli aramalar öne çıkacak

Mobil üzerinden gelen trafiğin artmasının yanı sıra mobil cihazlardaki kullanıcı asistanı yazılımlar aracılığı ile sesli aramalarda da belli bir artış olması bekleniyor. Hem arama motorları üzerinde hem de doğrudan cihaz üzerinden yapılan sesli aramalar, kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştırıyor. Bu sebeple de sitenizin SEO ayarlarını yaparken, sesli aramalara göre de bir düzenleme yaparak, arama sonuçlarınızın sesli aramalara da uyumlu olmasını sağlamanız bir hayli önemli rol oynayacak.

Ücretsiz ve hızlı gönderim

Kullanıcıların beklentisinin arttığı noktalardan biri de hızlı ve ücretsiz gönderiler olacak. Kargo durumları kullanıcıların her zaman tereddütte kaldığı durumlardan biridir ve tüketiciler mümkün olduğunca kargo ücreti ödemekten kaçınırlar. Bu sebeple de 2018 yılında hızlı ve ücretsiz gönderim seçeneği hem popüler hem de bir beklenti haline gelecek.

Açılıp kapanan menülere yöneliş

Önümüzdeki yıl popülerliğinin artması beklenen bir diğer öge de açılıp kanan menüler (hamburger menü) olacak. Bu tür menüler genellikle mobil sitelerde öne çıkıyor olsa da birçok web sitesinde bu menülerin örneklerini görmek de mümkün. Bu menüler, sayfa üzerinde daha fazla görüntülenme alanı sunarken, kullanıcı istediği zaman onlara bir navigasyon sunuyor. Web site tasarımınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, 2018’de sitenize ekleyebileceğiniz özelliklerden biri de bu açılıp kapanan menüler olacaktır.

Hızlı yüklenen sayfalar

2018’de trend ve talep haline gelecek özelliklerden biri de hızlı yükelenen internet sayfaları olacak. Tüketiciler bir internet sitesine girdiklerinde sayfaların hızlı bir şekilde açılmasını bekliyorlar. Ortalama olarak bekleme süresi 3 saniye olacak belirtiliyor. Bu sürenin üzerine çıkılması durumunda sayfayı terk etme oranlarında önemli bir yükseliş görülebiliyor. Web sitenizin hız testini yaparak, analizlerinizi yapabilir ve sitenizin performansını artırmak için çalışmalar yaparak, açılma sürenizi kısaltabilirsiniz.

İlgili rehber: Web site hız testini yapabileceğiniz 5 ücretsiz araç

İlgili rehber: E-ticaret sitenizin yüklenme hızını nasıl artırabilirsiniz?

Mobilin yükselişi devam edecek

Mobil internet siteleri artık bir ihtiyaçtan ziyade bir zorunluluk haline gelmeye başladı. Son birkaç yıldır firmalar bu alana yatırım yaparak, mobilden gelen trafiği iyi bir şekilde değerlendirmeye başladı. 2018 yılında kullanıcıların internet sitelerini mobil cihazlardan daha fazla ziyaret etmeleri bekleniyor. Bu sebeple de e-ticaret sitenizi mobile hazır hale getirmeniz bir hayli önemli. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İdeasoft mobil tasarımlar sayfasını inceleyebilirsiniz.

Mobil ödemelerin oranı artacak

Mobil sitelerin ön plana çıkmasıyla beraber mobil cihazlardan yapılan ödeme işlemlerinin de oranı bu doğrultuda artış gösterecek. 2018 yılında mobil ödeme sayfalarınızı en iyi hale getirerek, ödeme işlemlerini kolaylaştırarak, dikkat dağıtıcı unsurları elemeniz bir hayli önemli hale gelecektir.

2018 yılında kendi e-ticaret sitenizi açmayı planlıyorsanız İdeasoft e-ticaret altyapı paketlerini inceleyerek ihiyacınıza uygun bir çözüm bulabilirsiniz. 15 günlük demo talebinde bulunarak, hizmetlerimizi anında denemeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!