DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2018’de dikkat edilmesi gereken SEO trendleri

2018’de dikkat edilmesi gereken SEO trendleri

E-ticaret firmaları için arama motoru uyumluluğu oldukça önemli. Organik ve arama sonuçları ile web siteye trafik çekmek, e-ticaret firmalarının geri dönüşümlerini artırmada önemli bir rol oynuyor. SEO’nun önemi 2018 yılında da devam edecek ve e-ticaret firmalarının önümüzdeki yıl uygulaması gereken bir takım çalışmalar bulunuyor. Bu çalışmaların bazıları halen önemi önceki yıllarda da önemini korurken bazılarının önemi ise yeni yeni artmaya başlıyor.

Sesli aramalara yönelik çalışmalar

Akıllı telefon ve ev cihazlarındaki kullanıcı asistanlarının yaygınlaşmasıyla beraber sesli arama sorgularının önemi de artmaya başlıyor. Kullanıcıların sesli bir şekilde aramalar yapıyor olmaları, arama motoru uyumluluğunda sesli aramaların yerini güçlendirmeye başlıyor.

Sesli arama uyumluluğunu sağlamak için geleneksel yöntemlerin de biraz dışına çıkmak gerekiyor. Kullanıcılar doğrudan günlük hayattaki gibi konuşma düzenleriyle sesli arama sorguları yapmaktadırlar. Bu sebeple de anahtar kelimelerinizi, başlıklarınızı ve meta açıklamalarınızı bu şekilde oluşturmak, sesli aramalara uygun içerikler oluşturmanıza yardımcı olur.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak

Doğrudan SEO ile ilgili olmasa da kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak ve site üzerinde ziyaretçileri daha uzun süre tutarak, geri dönüşümlerinizi artırmak, arama sorgularında web sitenizin daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olmakta. Bu durumda da sayfayı terk etme oranları öne çıkmakta. Bu oranın yüksek olması, kullanıcılara iyi bir deneyim sunamadığınızın izlenimini yaratacaktır. Bu da Google gözünde sayfa değerinizi düşürecek bir etkendir. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlayarak, kullanıcıları site üzerinde tutmanız ve siteyi terk etme oranlarınızı düşürmek, sitenizi daha iyi bir şekilde indekslenmesini sağlayacaktır.

SEO uyumlu içeriklerin önemi devam edecek

Web site üzerindeki içeriklerin arama motorlarına uyumlu bir şekilde olması 2018’de de önemli olacak. İçeriklerinizi hazırlarken;

  • Anahtar kelimelerinize dikkat etmeye
  • h1-h4 başlık etiketlerini doğru kullanmaya,
  • Meta açıklamalarınızı detaylı bir şekilde hazırlamaya,
  • Görsellerde URL yapısına ve alt açıklama metinlerine dikkat etmeye,
  • Metinlerin genelinde anahtar kelime kullanımına dikkat etmeye özen göstermelisiniz.

Site açılma hızını yükseltme

Google’ın 2018’de önem vereceği konulardan biri site açılma hızı olacak. Günümüzde de site açılma hızı önemli olsa da önümüzdeki yıl Google bu konuda daha seçici olma yoluna gidebilir. Sitenin hızlı açılması hem kullanıcı deneyimini iyi yönde etkiler hem de sitenizin düzgün çalıştığını gösterir. Yavaş yüklenen sayfalar Google gözünde sorunlu olarak görüleceği için, bu sayfaların arama sorgularında görüntülenme sırası da aşağıya düşecektir. Bu nedenle de sitenizin performansını artırarak, açılma hızlarınızı yükseltmelisiniz.

Görsel aramalarda artış

2018 yılında görsel aramalarda da önemli bir artış bekleniyor. Site üzerinde kullandığınız görsellerde doğru alt metinleri ve etiketleri oluşturarak, görsellerinizin URL yapılarında görselle ilgili anahtar kelimelere yer vermek bir hayli önemli olacaktır. Görsel aramalar üzerinden kullanıcılara ulaşma şansının yanı sıra görsel aramalarda sayfa değerinizi artırarak daha fazla görüntülenme elde edebilirsiniz.

Mobil öncelikli arama sorguları

Mobil cihaz kullanımlarını artmasıyla beraber mobil arama sorgularının da sayısı artmaya başlıyor. Google geçtiğimiz yıllarda mobile uyumlu olan siteleri, mobil arama sorgularında ilk sıralarda göstermeye başlamıştı. 2018 yılında da mobil öncelikli arama sorgularının daha ön planda olacağı düşünülürse, e-ticaret sitenizin mobile uyumlu olması ve site içeriklerinizin de mobil arama sorgularına yönelik hazırlanması oldukça önemli olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!