DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2018’de geri dönüşümlerinizi artıracak bir pazarlama planı nasıl oluşturabilirsiniz?

2018’de geri dönüşümlerinizi artıracak bir pazarlama planı nasıl oluşturabilirsiniz?

Pazarlama çalışmaları geri dönüşümlerinizi artırma konusunda markanıza birçok katı sağlar. Pazarlama faaliyetlerinizden yüksek geri dönüşümler alabilmek için de doğru stratejileri uygulamanız ve elinizdeki bütçeyi en iyi şekilde kullanarak, size en çok geri dönüşümü sağlayacak olan pazarlama kanallarına yatırımlarınızı yapmalısınız.

Yıl sonu yaklaşırken, bir sonraki yıl için pazarlama stratejilerinizi ve planlarınızı belirlemeniz gerekiyor. 2018 yılında pazarlama çalışmalarınızdan daha fazla geri dönüşüm elde edebilmek için ne gibi çalışmalar yapmanız gerektiğini de bu rehberimizde ele alacağız.

2017’deki çalışmalarınızı analiz edin

2018 için pazarlama planı oluşturmadan önce bu yıl içerisinde yaptığınız pazarlama çalışmalarının sonuçlarını analiz etmeye başlayın. Bu yıl içerisinde ne tür çalışmalar yaptığınızı, ne kadarlık bütçe harcadığınızı, reklam kampanyası başına elde ettiğiniz yatırım getirisini, ulaştığınız hedef kitleyi, size en çok geri dönüşüm sağlayan içerik modellerini ve yeterli tepkiyi alamadığınız içerik paylaşımlarını ve hangi kanallar üzerinde daha başarılı olduğunuzu inceleyin.

Bu araştırmalar sonrasında, pazarlama çalışmalarınızda neleri doğru neleri yanlış yaptığınızı görebilirsiniz. Hangi platformların size daha fazla yatırım getirisi sağladığını analiz etmek, bir sonraki yıl yapacağınız çalışmalarda nasıl bir strateji izleyeceğinizi size gösterecektir.

En ideal reklam hedeflemelerini, içerik modellerini ve pazarlama kanallarını belirlediğinizde, bir sonraki yıl bu konular üzerine daha fazla yoğunlaşarak, pazarlama çalışmalarındaki performansınızı artırabilirsiniz.

Hedeflemelerinizi tekrar gözden geçirin

Reklam kampanyalarınızdaki hedef kitleyi tekrar gözden geçirmek de önemlidir. 2017 yılında yaptığınız çalışmalarda yaptığınız hedeflemelerden memnunsanız ve iyi sonuçlar alıyorsanız, 2018’de de benzer bir stratejiyi izleyebilirsiniz.

2018’de mevcut hedef kitlenin haricinde yeni kitlelere ulaşmayı planlıyorsanız, bu kitlenin bir profilini oluşturmanız ve bu profile uygun bir hedefleme yapmak için nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz.

İçerik modellerinizi ve fikirlerinizi gözden geçirin

Mevcut hedef kitlenizin ilgi alanları doğrultusunda içerik modellerinizi revize etmeniz gerekebilir. Belli bir etkileşim oranına ulaştıysanız ve takipçileriniz bu durumdan hoşnutsa çok fazla değişiklik yapmanız gerekmeyebilir; ancak 2018’de farklı ve yeni bir hedef kitleye ulaşmayı planlıyorsanız, içerik modellerinizde ve fikirlerinizde bir takım değişiklikler yaparak A/B testleri yapmanız gerekir.

Bütçenizi belirleyin ve kanallara göre bu bütçeyi dağıtın

Dijital pazarlama çalışmalarında en çok yatırım getirisi aldığınız pazarlama kanallarınıza 2018’de de öncelik vermeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle mevcut bilginizi ve deneyiminizi bu kanallar üzerinde kullanabilirsiniz.

Elinizdeki pazarlama bütçesini yıllık olarak farklı kanallara dağıtmanız, yıl genelinde nasıl bir strateji izleyeceğinizi kolaylaştıracaktır. Öncelik sıranızı belirlemeniz ve bütçenizi bu hiyerarşide dağıtmak, size en çok yatırım getirisi sağlayan kanallara daha fazla odaklanmanızı sağlar.

Bu sebeple de 2017’de yaptığınız çalışmaları analiz etmeniz ve sonrasında en iyi performansı gösteren kanalları belirlemeniz, 2018’deki stratejinizi oluştururken size yardımcı olacaktır.

Influencer marketing için plan oluşturun

Son dönemlerde en popüler pazarlama çalışmalarından biri olan tanınmış kişilerle içerik ortaklığı yapmak, 2018’de de markaların radarında olacak. Önümüzdeki yıl hangi tanınmış kişilerle içerik ortaklığı yapabileceğinizi, onlarla ne gibi çalışmalar yapabileceğinizi ve bu işler için ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğinizi şimdiden planlamaya başlamalısınız.

Beraber çalışacağınız kişilerin listesini çıkartırken, bu kişilerin erişim ve etkileşim oranlarını dikkate alabilir; aynı zamanda da bu kişilerin ulaştıkları kişilerin sizin istediğiniz hedef kitleyle ne kadar örtüştüğünü de araştırabilirsiniz.

İlgili rehber: Influencer Marketing kampanyası oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler 1. Bölüm

İlgili rehber: Influencer Marketing kampanyası oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler 2. Bölüm

Video içerikler üzerinde durun

2018’de yükselişi devam edecek olan bir diğer içerik modeli ise videolar olacak. Yazılı içeriklerin popülerliğinin yavaş yavaş düşmeye başlaması, video içerik üretiminin kolaylaşması ve birçok platformun video içeriklere daha fazla öncelik vermesi nedeniyle videolar önümüzde yıl da popülerliğini artırmaya devam edecek.

Hem içerik pazarlama çalışmalarınızda hem de diğer pazarlama çalışmalarınızda video içerik üretimine öncelik vermeye başlamanız bir hayli önemli bir adım olacaktır. Kendi videolarınızı oluşturmak için yeterli bilgi ve ekipmana sahip değilseniz, video içerik üreticileriyle anlaşabilir ve onlarla içerik ortaklıkları yapabilirsiniz. 2018 pazarlama planınızı oluştururken, bu çalışmalar için de bir bütçe ayırmanız oldukça önemli olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!