DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2018’de pazarlama çalışmalarınızda takip etmeniz gereken metrikler

2018’de pazarlama çalışmalarınızda takip etmeniz gereken metrikler

Pazarlama çalışmalarının sonuçlarını takip etmek ve elde edilen verileri analiz etmek, ileriki dönemlerde yapılacak pazarlama çalışmalarından daha fazla verim alınmasını sağlar. 2018 yılında da pazarlama çalışmalarınızdan daha fazla verim almak için takip etmeniz gereken metrikler bulunuyor. Bu rehberimizde de bu metrikler üzerinde duracağız.

Yeni kullanıcıların oranı

Dikkat etmeniz gereken metriklerden biri web sitenizi ziyaret eden yeni kullanıcıların oranı olacaktır. Pazarlama çalışmalarınız sonrasında web sitenize gelen trafiğin yüzde kaçlık bir bölümünü yeni kullanıcılar oluşturuyor?

Yeni kullanıcılardan elde edilen geri dönüşüm

Pazarlama çalışmalarıyla yeni hedef kitlelere ulaşabilirsiniz. Ancak bu yeni kullanıcıların kaçından geri dönüşüm sağladığınızda bir hayli önemlidir. Sitenize ziyaretçi çektikten sonra bu kişilerin belli bir geri dönüşüm sağlaması gerekir. Onları site üzerinde tutarak, satın almaya yönlendirmelisiniz. Yeni kullanıcılardan elde edilen geri dönüşüm oranlarınızı belirlemek doğru bir kitleye erişip erişmediğinizi ve site üzerindeki içeriklerinizin yeterince ilgi çekici olup olmadığını anlamanızı sağlar.

Siteyi terk etme oranları

Siteyi terk etme oranı da oldukça önemlidir. Pazarlama çalışmalarınızla kullanıcıları sitenize çektikten sonra onları site üzerinde daha uzun bir şekilde tutmanız gerekir. Onları site üzerinde tutamıyorsanız, site üzerindeki içerikleriniz yeterince ilgi çekici değildir ya da pazarlama çalışmalarınızda yanlış bir hedef kitleye ulaşıyorsunuzdur. Bu sebeple de sayfayı terk etme oranlarını inceleyerek, çalışmalarınızı bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz.

Yapılan paylaşım sayısı

Sosyal mecralarda ve blog sayfanızda ne kadar paylaşım yapıldığını da takip etmelisiniz. 2018 için hazırladığınız içerik stratejisi doğrultusunda haftalık ve aylık olarak bir içerik adedi belirlemeniz gerekir. Yaptığınız paylaşımları takip ederek, bu plana sadık kalıp kalmadığınızı ölçümlemeniz gerekir.

Yapılan yorum sayısı

Sosyal medya ve blog çalışmalarınızda takipçilerinizin ne kadar yorum yaptığını da ölçümlemelisiniz. Böylelikle içeriklerinizin takipçilerinize ne kadar hitap ettiğini ölçümleyebilirsiniz. Hazırladığınız içeriklerin etkileşime açık olması ve kullanıcıları paylaşımlara yorum yapmaya yönlendiriyor olması gerekir.

Toplam etkileşim oranları

Dijital pazarlama çalışmalarınız sonucunda takipçilerinizle ne kadar etkileşime girdiğiniz de bir hayli önemlidir. Yaptığınız paylaşımların ne kadar etkileşim sağladığını takip etmeli ve bu etkileşim oranlarını artırmak için ne tür çalışmalar yaptığınız gerektiğini de analiz etmelisiniz. Etkileşim oranlarınızı artırmanız, hem takipçilerinizle daha iyi iletişim kurmanızı sağlar hem de markanızın sosyal mecralardaki görüntülenmesini artırır.

Müşteri edinme maliyeti

Dijital pazarlama çalışmaları için belli bir bütçe ayırmanız gerekir ve reklam başına edindiğiniz müşteriler bulunur. Bu bütçeyi en iyi şekilde kullanmak için öncelikle bir müşteri edinmek için ne kadarlık bir reklam kampanyası oluşturmanız gerektiğini ölçümlemeniz gerekir. Başka bir deyişle müşteri edinme maliyetinizi hesaplamalısınız. Daha sonrasında bu maliyeti düşürmek için reklam kampanyalarınızda neleri değiştirmeniz gerektiğini ya da bu kampanyaları nasıl geliştirebileceğinizi araştırmalısınız.

Site üzerinde geçirilen süre

Ölçümlemeniz gereken bir diğer metrik ise site üzerinde geçirilen ortalama süredir. Bir kullanıcının site üzerinde ne kadar vakit geçirdiğini takip etmek, site tasarımınızın ve site içeriklerinizin ne kadar iyi olduğunu gösterir. Bunun yanı sıra kullanıcı deneyimi de site üzerinde geçirilen süreyi artırır. Site tasarımınızı kullanıcı deneyimini artıracak şekilde düzenlemeniz bu sürenin de artmasını sağlar.

Yatırım getirisi

Bir diğer önemli kriter de yatırım getirisidir. Pazarlama ve reklam çalışmalarınız için yaptığınız yatırımdan ne kadarlık bir yatırım getirisi elde ettiğinizi ölçümlemeniz gerekiyor. Yaptığınız yatırım sonrasında elde ettiğiniz gelirin düşük olması, pazarlama çalışmalarınızda bir takım yanlışlar yaptığınızı gösterecektir. Bu sebeple de analizlerinizi iyi bir şekilde yaparak, reklamlarınızın performansını artırmalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!