DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2018’de radarınızda olması gereken dijital pazarlama trendleri

2018’de radarınızda olması gereken dijital pazarlama trendleri

Dijital pazarlama sürekli kendini yenileyen ve farklı bir yönde ilerleyen bir alan. Tüketicilerin alışkanlıkları ve teknolojik gelişmeler de bu değişime ön ayak oluyor. 2017’de olduğu gibi 2018’de de dijital pazarlama alanında bir takım değişiklikler ve gelişmeler görüyor olacağız. Bu rehberimizde de önümüzdeki yıl radarınızda olması gereken dijital pazarlama trendlerini ele alacağız.

Sesli arama sorgularına yöneliş olacak

Akıllı telefonlardaki asistanların ve akıllı ev asistanlarının hayatımıza girmesiyle beraber sesli komutlar 2018’de daha fazla öne çıkmaya başlayacak. Sesli komutların reklam verenlere yansıması ise, arama sorgularına yanıt verecek içerikler düzenlemeleri şeklinde olacak. Dijital pazarlama çalışmalarında hazırlanan içeriklerin sesli komutlara yanıt verebilecek şekilde hazırlanması, internet sitesinin bu şekilde düzenlenmesi, sesli arama sorguları yapan kullanıcılara ulaşma şansı verecektir.

Niş alanlardaki influencer marketing çalışmalarında artış olacak

Influencer marketing son dönemlerde bir hayli popüler bir pazarlama yöntemi. Ancak önümüzdeki yıl bu yöntem biraz daha niş alanlara kaymaya başlayacak. Firmalar çok fazla takipçisi olan hesaplar yerine, daha niş ve belli bir alana yönelmiş olan hesaplarla çalışmaya daha fazla özen gösterecek. Bunun nedeni ise doğrudan ilgili olan hedef kitleye ulaşmak olacak. Çok fazla takipçisi olan ve farklı kesimlerden hedef kitlelere ulaşan hesaplar, firmalar için doğru adres olmayabiliyor ve bekledikleri geri dönüşümleri alamayabiliyorlar. Bu nedenle de niş alanlardaki daha küçük hesaplar markaların daha ilgili kitlelere ulaşmalarına yardımcı oluyor.

Chat Bot kullanımları artacak

Yapay zekanın (AI) son dönemlerdeki yükselişi, dijital pazarlama çalışmalarını da etkilemeye başlayacak. Bunun etkisi ise Chat Bot kullanımlarında görülecek. Sosyal mecralar ya da web sitesi üzerinde kullanıcılarla etkileşime girerek, onların temel sorularına yanıt veren Chat Bot’lar, önümüzdeki yıl markalar tarafından daha sık bir şekilde kullanılmaya başlayacak. Müşteri hizmetleri tarafında destek sağlamasının yanı sıra maliyetleri de düşürmesi nedeniyle bu çalışamaları önümüzdeki yıl daha çok göreceğiz.

Kişiselleştirilmiş reklam ve içerikler öne çıkacak

Tüketiciler artık e-ticaret sitelerinden kendilerine özel öneriler sunmalarını istiyor. Bu talep 2018 yılında biraz daha artış gösterecek. E-posta pazarlama çalışmalarınızda, Adwords kampanyalarınızda ve diğer sosyal medya reklamlarınızda bu kişiselleştirmeleri yapmak; aynı zamanda e-ticaret siteniz üzerinde de kişiselleştirme üzerine çalışmalar yapmanız müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırmanıza bir hayli yardımcı olacaktır.

İlgili rehber: 2018’de e-ticarette kişiselleştirmede nasıl başarılı olabilirsiniz?

Hızlı tüketilecek içerikler ön planda olacak

Sosyal mecralarda veya bloglarda daha hızlı tüketilebilecek içerikler kullanıcıların ilgisini daha fazla çekecek. İçeriklerin hızlı tüketiliyor olması içerik üreticilerinin işini biraz zorlaştıracak. İnternet üzerinde kullanıcılar hızlıca okuyup paylaşabilecekleri içeriklere daha fazla önem vermeye başladıkları için, markaların da paylaştıkları içerik miktarını artırmaları gerekecek. Bunun için de farklı bir sosyal medya ve blog stratejisi oluşturmaları gerekebilir.

Organik erişimler düşüş gösterecek

Sosyal mecralar üzerindeki organik erişimlerinin daha da düşmesi bekleniyor. Markaları ücretli içeriklere yönlendirmek adına sosyal platformlar, marka sayfalarındaki organik erişimleri biraz daha kısıtlayabilirler. Bu sebeple de sosyal medya üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak adına 2018’deki pazarlama bütçenize ücretli içerik paylaşımları için bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Aksi taktirde sosyal mecralar üzerindeki erişimlerini bir hayli düşüş gösterebilir.

Metin odaklı SEO tek başına yeterli olmayacak

SEO çalışmaları yaparken sadece metin odaklı olmak artık tek başına yeterli olmayacak. İnternet siteniz üzerindeki fotoğraflar, videolarda ve ses dosyalarında da SEO ayarlarınızı yaparak, tüm öğelerinizi arama sorgularına yanıt verecek bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanıcı alışkanlıklarında sesli komutların da yer bulması nedeniyle SEO ayarlarınızda sesli arama sorgularını da hedefleyecek çalışmalar yapmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!