DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2016’da sosyal medya reklamlarınızı nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz?

2016’da sosyal medya reklamlarınızı nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz?

Sosyal medya pazarlaması ve reklamları, e-ticaret firmaları için büyük önem taşıyor. Hem var olan takipçilerine hem de yeni hedef kitlelerine ulaşabilmek için bu mecralardan yararlanmak e-ticaret şirketleri arasında oldukça yaygın.

2016 yılında farklı mecralarda yer alarak, bu platformların reklam özelliklerini kullanmanız ve yeni hedef kitlelere ulaşmanız gerekebilir. Bunun için de bu platformların reklam özelliklerinden mümkün olduğunca çok yararlanmanız ve kampanyalarınızı bu her bir platform için optimize etmeniz gerekiyor.

Facebook reklamları

En büyük sosyal mecra olması nedeniyle, markaların büyük bir bölümünün en aktif olduğu yer şüphesiz Facebook. Facebook’un reklam modelleri devamlı olarak gelişiyor ve reklam kampanyalarınızdan daha fazla verim alabilmeniz için bu yeniliklere ayak uydurmanız gerekiyor.

Bu yıl, kampanyalarınızın daha verimli olabilmesi için bazı çalışmalar yapmanız gerekecek.

 • Farklı grupları hedeflemek: Facebook reklamlarından mümkün olan en büyük verimi alabilmek için hedeflemelerinizi çok iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Hedeflemeleri yaparken, farklı grupları göz önünde tutmanız gerekiyor. Bu alanı ne kadar daraltabilirseniz o kadar etkili sonuç alabilirsiniz. Bu nedenle reklam kampanyalarınız için birden fazla hedefleme seçeneği ayarlayarak, farklı gruplara reklamlar sunmayı deneyin. Birkaç denemeden sonra sizin için en iyi sonucu veren hedef grubu bulmaya başlayacaksınız.
 • Reklamlarınızı test edin: En iyi sonuca ulaşabilmek için devamlı olarak testler yapmanız gerekiyor. Tek bir reklam kampanyası oluşturmak yerine birkaç farklı kampanya hazırlayın. Aynı konuyu farklı reklam kampanyaları hazırlayarak sunun. Farklı görseller ve metinler kullanın. Farklı hedef gruplarına bu kampanyaları göndererek testler yapın. Ne tür reklamların sizin için daha faydalı olduğunu bu şekilde test edebilirsiniz.
 • Reklamlarınızı segmentlere ayırın: Reklamlarınızı farklı gruplara ayırmak da oldukça önemli. Reklamların gösterildiği bölgeleri ve şehirleri ayırmak reklam bütçenizi daha verimli bir şekilde harcamanızı sağlayacaktır.

Instagram reklamları

Son dönemlerin en popüler reklam mecralarından biri haline gelen Instagram, 2016’da sizin için de önemli bir gelir kapısı olabilir. Buradaki reklamlarınız için de belli stratejiler oluşturmak ve buna göre adımlar atmanız sizin için yararlı olacaktır.

Facebook, bu platformu satın almış olsa da, Instagram’ı tamamen ayrı bir alan olarak ele almanız ve reklamlarınızı bunu göz önünde bulundurarak hazırlamanız gerekiyor.

Bunun nedeni ise Facebook ile Instagram’ın dinamiklerinin birbirinden oldukça farklı olması. Bunun yanı sıra bu iki mecranın kullanıcı kitlesi ve beklentileri de daha farklı. Bu faktörleri dikkate almamanız ve Facebook’ta verdiğiniz reklamları temel alarak kampanyalar hazırladığınızda, beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.

 • Kaliteli ve ilgi çekici görsellere yer verin: Instagram, görselliğin ön planda olduğu bir mecra ve bu nedenle de kullandığınız görsellerin kaliteli ve ilginç olması gerekiyor. Başka bir deyişle, kullanıcıların etkileşime gireceği ve dikkatlerini çekecek içerikler oluşturmanız reklamlarınızın geri dönüşümlerini artıracaktır.
 • Video reklamlara yönelin:Instagram üzerinden etkili bir şekilde kullanıcılara ulaşmanın yollarından biri de video içerikler. 15 saniyelik video serileri ve tanıtımları hazırlayarak kullanıcılara kampanyalarınız ya da ürünleriniz hakkında bilgi sunabilirsiniz.
 • Farklı hedeflemeler yapın: Facebook’ta olduğu gibi Instagram’da da farklı hedef grupları oluşturmanız reklamlarınızın performansını artıracaktır.

Twitter Reklamları

Facebook ile kıyaslandığında Twitter reklamlarının performansının tabii ki çok da iyi olduğunu söyleyemeyebiliriz; fakat Twitter’ın da kendine has bir kitlesi bulunuyor ve bu kullanıcılara ulaşmak için bu reklamlardan yararlanmanız gerekebilir.

Bu mecra üzerinde reklam vermeden önce yapmanız gereken bir takım işlem bulunuyor. Öncelikle asıl hedef kitlenizin bu mecrada yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Eğer yeterli bir hedef kitleniz olmayacaksa, bu mecra üzerinde reklam çalışmaları yapmak yerine organik olarak etkileşime girmeye çalışmak daha yararlı olacaktır.

Bunun yanı sıra, yeterli reklam bütçeniz olup olmadığına da karar vermelisiniz. Twitter sizin için öncelik değilse, elinizdeki reklam bütçesini buna göre planlamalısınız.

 • Kampanya başına en az 2 tweet hazırlayın: Reklam kampanyalarınızda farklı içerikler hazırlayarak testler yapmanız oldukça önemlidir. Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi Twitter üzerindeki kampanyalarınızda da benzer bir stratejiyi izleyebilirsiniz. Tek günlük bir kampanya dahi olsa, birden fazla tweet hazırlamak farklı hedef gruplarının farklı tepkiler vermesini sağlayabilir. Bu nedenle kampanyalarınızda bu özelliğe dikkat etmelisiniz.
 • En az 30 bin kişiyi hedefleyin:Twitter’daki reklam kampanyalarınızdan iyi bir sonuç alabilmek için en az 30 bin kişilik bir hedef grubu seçmeye çalışın. Böyle bir hedef kitlesi oluşturamıyorsanız, etkili bir sonuç almanız da oldukça zorlaşacaktır.

Youtube reklamları

Son dönemlerde Youtube reklamlarının da kullanım oranı ciddi oranda artmaya başladı. Bunun en büyük nedeni ise tabii ki video içeriklere olan ilgi. Marka olarak, video içerik üretimi yapıyorsanız Youtube reklamları size fayda sağlayabilir. Tabii ki bu mecrada reklam verirken de dikkat etmeniz gereken bir takım unsurlar bulunuyor.

 • Videolarınızı kısa tutun: Reklam videolarınızın çok uzun olması, kullanıcıların ilgisini çekmeyebilir. Özellikle bu videoların, kullanıcıların oynattıkları bir videonun öncesinde çıkıyor olması daha da can sıkıcı olabiliyor. Sadece 5 saniye videoyu izleyip, reklamları geçen kullanıcılara ulaşabilmek için, reklam videolarınızı mümkün olduğunca kısa tutmanızda yarar var. Videonun süresi uzakdıkça, tüketici kendi istediği videoya ulaşmaktan bir o kadar uzak kalacaktır. Bu nedenle de vermek istediğiniz mesajı hızlı bir şekilde verebilmeniz gerekiyor.
 • Hedefleme yapın: Tabii ki Youtube reklamları için de hedeflemenin önemi büyük. Bu reklamları verirken hangi kullanıcılara ulaşmak istediğinizi seçmeniz ve farklı gruplara ayırmanız reklamlarınızdan daha iyi bir sonuç almanızı sağlar.
 • Aynı kampanya için farklı videolar hazırlayın: Video içeriklerin maliyeti çok ve yapımı daha uzun sürüyor olsa da farklı içerikler oluşturmak kampanyaların daha iyi tanıtılmasını sağlayabilir. Tanıtım amaçlı videolar olacağı için, çok uzun videolara ihtiyacınız yok. Önemli olan içeriğinizi farklı şekillerde dile getirmenin yollarını bularak, bunu video kurgusu içine oturtabilmek. Bunu yaparak, bu videolarınızı diğer sosyal mecralardaki reklam kampanyalarınızda da kullanabilirsiniz.
İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!