DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2016’da e-ticaret sitenizin başarısını artıracak en yeni trendler

2016’da e-ticaret sitenizin başarısını artıracak en yeni trendler

Teknolojideki hızlı ilerlemeler, tüketici alışkanlıklarını da büyük ölçüde etkiliyor. Tüketiciler artık çok daha bilinçli ve seçici hareket ediyor, satın alma tercihlerini yaparken en modern, güvenilir ve hızlı olana yöneliyorlar. 2015 birçok yenilikle, e-ticarette büyük değişimlerin yaşandığı bir yıl oldu. Bu değişime ayak uydurabilen işletmeler büyürken, bazı işletmeler rakiplerinin çok gerisinde kaldı.

Siz de e-ticaret işinizin 2016 daha başarılı olmasını istiyorsanız sitenizin açılış sayfasından, ürün teslimatına kadar e-ticaret işinizin her aşamasında kaliteli, pratik ve yenilikçi olmaya özen gösterebilirsiniz. İşte, bu konuda işinize yarayacak, 2016 yılında kazancınızı artırmanızı sağlayacak en yeni e-ticaret trendleri…

Çok kanallı satış

Bugün tüketiciler online olarak aradıkları ürünü birçok farklı kaynaktan inceleyerek satın alma tercihini yapıyor. Özellikle üye oldukları alışveriş siteleri tüketiciler açısından hem güvenle ve pratik bir şekilde alışveriş yapabildikleri için, hem de daha fazla sayıda seçeneğe ulaştıkları için avantajlı olabiliyor. Facebook sayfasından alışveriş yapmak da giderek yükselen trendlerin başında geliyor. Siz de 2016 yılında, e-ticaret sitenizi farklı kanallara taşıyabilir ve daha fazla sayıda potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Mobilin yükselişi

Mobil cihazlar günümüzde yoğun olarak kullanılıyor, mobil cihazların bu hızlı yükselişi tüketici alışkanlıklarına da büyük ölçüde yansıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca hızla yükselen mobil alışveriş eğiliminin 2016 yılında da aynı hızla yükseleceğini söyleyebiliriz. Eğer hala bir mobil e-ticaret siteniz yoksa IdeaSoft’un desteğiyle hemen e-ticaret işinizi mobile taşıyabilirsiniz. Bu sayede günün büyük bölümünü akıllı telefonlarında geçiren ve birçok ihtiyaçları için mobil cihazları kullanan kitleyi de müşterileriniz arasına katabilirsiniz.

Müşteri sadakati

Yeni satışların önemli bir bölümünün mevcut müşteriler üzerinden gerçekleştiği düşünülürse, e-ticaret işinizin başarısı için müşteri memnuniyetini sağlamanın önemi de net bir şekilde ortaya çıkıyor. Bu her dönemde ticarette büyük önemi olan bir konu fakat 2016’da tüketicilerin memnuniyetini sağlamak için işletmelerin, müşterilerine en pratik ve hızlı hizmeti sunması çok daha büyük önem taşıyor. 2016 yılında müşteri memnuniyetini sağlayarak marka bağlılığı oluşturabilmek için sitenizin en yeni teknolojilerle entegre olduğundan ve müşterilerinize alışveriş sürecinde her kolaylığı sağlayabilecek kadar güçlü bir alt yapınızın olduğundan emin olmanızda fayda var.

Online satış desteği

Bir zamanlar e-ticarette satış sonrası destek müşteri memnuniyetini sağlamak için önemli bir kriterdi. Bugün ise online destek, çeşitli online sohbet programlarıyla satış öncesinde ve satış sırasında da müşterilerin işini kolaylaştırmak için kullanılan etkili bir strateji. Güvensiz ve kafası karışık müşterilerinizi kazanmak ve dönüşüm oranlarınızı artırmak için online destek hattı oluşturmanızda fayda var.

Ölçümlemenin etkisi

Ölçümleme ve raporlar, müşterilerinizin sitenizdeki hareketlerini görebilmenizi ve onları daha iyi tanımanızı sağlayan, satış ve pazarlama stratejilerinizi geliştirirken yararlanabileceğiniz en güzel kaynaklar arasında geliyor. Bundan dolayı, hedef kitlenizle daha iyi iletişim kurabilmek ve daha kusurusuz bir müşteri deneyimi sağlayabilmek için gerçek zamanlı olarak müşterilerinizin site içerisindeki hareketlerini takip etmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde, siz de 2016’da çok daha büyük bir önem kazanacak olan etkili ‘kişiselleştirilmiş pazarlama’ stratejileri geliştirebilirsiniz.

Ödeme seçenekleri

Geçen yıl olduğu gibi 2016 yılında da kredi kartları online alışverişlerde ödeme seçeneği olarak birinci sırada yer alacak gibi duruyor. Fakat yapılan bazı araştırmalardan çıkan sonuçlar; hızla gelişen teknolojiler ve bu paralelde değişen tüketici alışkanlıkları ile ödeme seçeneklerinizi zenginleştirmenizin önemine de vurgu yapıyor. Örneğin IdeaSoft’un desteklediği e-ticaret ödeme seçeneklerini kullanarak yeni nesil tüketicilere de ulaşabilir, müşterilerinizin gözünde daha modern bir imaj çizebilirsiniz.

Siz de verdiğimiz tüm bu bilgileri, e-ticaret işinizi 2016 yılında daha başarılı bir seviyeye taşımak ve kazancınızı artırmak için kullanmayı unutmayın. E-ticaret sitenizin altyapısından emin olmak ve müşterilerinize çağın gerekliliklerine en uygun seviyede hizmet sunmak için IdeaSoft’un profesyonel çözümlerini deneyebilirsiniz. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun kazanmaya şimdi başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!