DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2016’da e-ticaret sektöründe neler bekleniyor?

2016’da e-ticaret sektöründe neler bekleniyor?

Yeni yıl yaklaşmışken, e-ticaret şirketleri pazarlama ve reklam stratejilerini yeniden düzenliyor ve 2016 yılı planlarını hazırlıyor. Tüm bu planlamalar yapılırken, önümüzdeki yılın e-ticaret tahminlerini de değerlendirmek gerekiyor.

Yapılan tahminlere göre 2016’da e-ticaret şirketlerinin kullanıcı odaklı olması bekleniyor. Tabii ki tahminler sadece bununla sınırlı değil; ancak kullanıcı deneyimini geliştirmenin önemi, 2016’da daha da öne çıkacak.

Önümüzdeki yıl hedef kitlenizin beklentilerini karşılamak ve rakiplerinizin birkaç adım önüne geçebilmek için bu tahminlere göz atmanızda yarar var.

Z kuşağı e-ticarette daha aktif olacak

Z kuşağının, 2016’da online alışveriş konusunda daha aktif olması bekleniyor. Yavaş yavaş satın alma gücü artmaya başlayacak olan Z kuşağı, e-ticaret sitelerinden daha fazla alışveriş yapmaya başlayacak.

Bu kuşağın sosyal mecralar başta olmak üzere, internette çok fazla vakit geçiriyor oluşu, satın alma kararlarını da etkileyerek, bu kuşağı internet üzerinden alışverişlere daha fazla yönlendirecek.

E-ticarette kullanıcı verilerinin takibi artacak

İnternet üzerinden kullanıcı verilerinin takibi bir süredir retargeting reklamlalar için kullanılan yöntemlerden biri ve 2016 yılında e-ticaret firmaları bu konuya daha fazla önem verecekler.

Kullanıcıların internet üzerindeki hareketlerini izlemek ve onlar hakkında mümkün olan en çok bilgiyi toplayarak, kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş bir e-ticaret deneyimi sunmanın önemi önümüzdeki yıl daha da artacak. Bu nedenle internet üzerinden satışlarda kullanıcı verisi toplamaya önem vermeniz, önümüzdeki yıl geri dönüşümlerinize ciddi oranda katkı sağlayacaktır.

Kullanıcı deneyiminin önemi daha da artıyor

Yazının başında da değindiğimiz gibi kullanıcı deneyimi 2016’da e-ticaret şirketleri için çok kritik bir rol oynuyor olacak. Özellikle Z kuşağının da e-ticarete daha fazla dahil olmasıyla kullanıcı deneyiminin önemi de artmaya başlayacak.

Bunun sebeplerinden biri de artık tüketicilerin e-ticaret konusunda daha fazla bilinçlenmiş olmaları. Çok fazla seçenek olduğu için tüketiciler artık rahat bir şekilde alışveriş yapabildikleri e-ticaret sitelerini tercih etmeye başlıyorlar.

Bu süreç ne kadar kolay olursa, tüketicilerin marka sadakati bir o kadar artıyor. Ödeme süreci, site navigasyonu, site tasarımı gibi faktörler kullanıcı deneyimini artırdığı için, daha önemli bir hale gelecek. E-ticaret sitelerinin, tüketicilerin bu beklentilerini karşılamak için kullanıcı deneyimine bu yıl daha fazla odaklanmaları gerekecek.

İçerik pazarlamanın önü daha da açılacak

E-ticaret şirketleri marka bilinirliği ve sadakati yaratmanın günümüzde önemli bir faktör haline gelmeye başladığını daha iyi kavramaya başladılar. Bunu sağlayabilmenin yollarından biri de içerik pazarlamaya yatırım yapmaktır.

Tüketicilerin artık reklamlara olan ilgisi giderek azalıyor ve doğrudan reklam olan içeriklere güvenmiyorlar. Ancak kaliteli ve özgün içerik yayınlayan firmalar, hem tüketicilerle etkileşime girmeyi başarıyor hem de marka sadakatini sağlayabiliyor.

İnternet üzerinde sürekli reklamlarla karşılaşan tüketicilerin, 2016 yılında internet tarayıcılarında reklam engelleyici yazılımlara daha fazla yöneleceği de tahminler arasında yer alıyor. E-ticaret firmaları da bu nedenle reklamlarla doğrudan tüketicilere ulaşmakta zorlanabilecekler. Bu durumda onların marka bilinirliklerine zarar verecek.

Ancak içerik pazarlamaya yatırım yapmak, 2016 yılında bu sorunları çözmenizde yardımcı olacaktır. Tüketicilerin ilgisini çekebilecek ve aynı zamanda onlara bir fayda sağlayacak içerikler üretmek, doğrudan yapılan reklam çalışmalarından daha çok sonuç getirecektir.

Mobile uyumluluk olmazsa olmaz

Geçtiğimiz birkaç yıldır, e-ticaret firmalarının mobile yatırım yapmaları gerektiğinden bahsediyorduk. Ancak artık e-ticaret ve mobile uyumluluk birbirinden ayrı düşünülecek konseptler olmaktan çıkıyor. “Mobile yatırım yapmalı mıyım?” sorusu 2016’dan itibaren geçerliliğini kaybedecek; çünkü mobile uyumluluk günümüzde e-ticaretin olmazsa olmazlarından oldu.

Tüketicilerin, akıllı telefon kullanımlarının artması ve aynı şekilde 3G veri kulanımının artması doğrudan e-ticarete de yansıyor. Türkiye’de halen mobil cihazlar üzerinden satın alma hacmi büyük olmasa da tüketiciler ürün karşılaştırmalarını ya da ürün aramalarını çoğu zaman mobil cihazları üzerinden yapıyor ve bu da mobile uyumlu sitelerin önemini daha da arttırıyor.

Yeni yıl beraberinde birçok fırsatı ve yeniliği getirecek; ancak siz bir adım atmadıkça ve işinizi geliştirmedikçe yeni hedef kitlelere ulaşıp, geri dönüşümlerinizi artıramayacaksınız. Bu nedenle sektördeki yenilikleri takip etmeli ve uygulamak için stratejiler geliştirmelisiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!