DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2016’da geri dönüşümleri artıracak web sitesi tasarım trendleri

2016’da geri dönüşümleri artıracak web sitesi tasarım trendleri

Web site tasarımları birçok açıdan oldukça önemlidir. Son dönemlerde markaların tercih ettiği tasarım trendlerini takip etmek ve bu öğeleri iyi bir şekilde analiz ederek kullanmak geri dönüşümlerinizi de artırmanızı sağlayabilir.

Sitenin görüşünü, tüketicilerle olan ilk temasınızı sağlayacağı için, ilk izlenimi de yaratmış olur. Bu süreçte kullanıcılardan iyi bir not almak için site tasarımınızı öne çıkartacak unsurları kullanmanızda yarar var.

İnternet ekosistemi üzerinde bu tür tasarımlar ve kullanılan öğeler hızlı bir şekilde değişiyor olsa da dönemsel olarak popüler olan tasarımlardan yararlanabilirsiniz. Bu yazıda, ne tür öğelere dikkat etmeniz gerektiğini sizinle paylaşacağız.

Monokromatik renk kullanımları

Monokromatik kullanımlarda 2 ana renk kullanılır ve bu renkler baskın olarak tüm görseli bir filtre gibi kaplar. Monokromatik çekimlere en iyi örnek olarak “Matrix” filmini gösterebiliriz. Filmdeki ana renk teması yeşil ve siyah olarak belirlenmiştir.

Son dönemlerde bu tür filtreler ve efektler oldukça yararlı olacaktır. Site üzerinde kullandığınız ana görsellerde bu tür içeriklere yer verebilirsiniz.

Sadeceleştirilmiş navigasyon

Karmaşık menü ve navigasyon ayarları kullanıcıların site üzerinde rahat gezinememelerine neden olabilir. Bu nedenle de navigasyon ayarlarınızı yaparken, minimum adımda kullanıcıları istedikleri yerlere ulaşmalarını sağlamanız gerekiyor.

Her zaman görünen eyleme çağrı butonları

Eyleme çağrı butonlarının daima gözüküyor olması da geri dönüşümlerinizi artıracak tasarım çalışmalarından biri. Site üzerinde bu butonları iyi konumlandırarak, tüketicilerin bu butonlara tıklamalarını sağlayabilirsiniz.

Sayfa kaydırıldığında da görünen “header” ve “footer” bölümlerinde de bu call to action butonlarını kullanarak, sayfa üzerinde gezinen ziyaretçilerinizi bu butonlara çekebilirsiniz.

Tek kolon eyleme çağrı butonları

Genellikle bir görsel ya da metin üzerinde kullanılan eyleme çağrı butonlarını (CTA), site tasarımında tek kolondan oluşan bir bölümde de kullanabilirsiniz. Ürün kategorileri arasında, tek bir kolonu bu CTA için ayırarak, tasarımı ayrıştırabilir ve bu butonları daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.

Tam ekran görseller

Ekranın tümünü kapsayan görselleri kullanmak da son dönemlerde oldukça popüler olan tasarım öğelerinden biri. Site tasarımlarında görselliğin ve özellikle yüksek çözünürlüklü görsellerin öne çıkıyor olması ve kullanıcıların bu tür görsellere ilgi göstermesi, tasarımcıları da tam sayfa olacak şekilde bu görselleri kullanmaya itti. Siz de sitenizde bu tür çalışmalar yapabilirsiniz.

Ekranı bölümlere ayıran tasarımlar

Birden fazla ürün veya hizmet sunuyorsanız, kullanıcıları doğru landing page’lere yönlendirmek için ekranı bölümlere ayıran tasarımlar kullanabilirsiniz. Böylelikle ziyaretçilerinizi, ilgi alanlarına göre yönlendirebilir ve geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Örnek olarak, kadın ve erkeklere özel farklı ürünler satıyorsanız, sitenizin açılışında iki farklı bölüm kullanarak, kadın ve erkek ziyaretçilerinizi ilgili alanlara yönlendirerek, onların alışveriş sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Video kullanımı

Site üzerinde videolara yer vermek de geri dönüşümlerinizi artırmada size yardımcı olacaktır. Ürünlerinizle ilgili rehber olabilecek videolar hazırlamanız ve bunları kolay erişilebilir bir yerde ziyaretçilere sunmak, onların hem de sitede daha uzun kalmalarını sağlayacaktır hem de sizlere ve ürünlere olan güvenlerini artıracaktır.

Kart görünümlü tasarımlar

Pinterest’ten sonra bu tür kart tasarımlara olan ilgi de artmaya başladı. Flat design ile birleştiğinde kart görünümülü tasarımlar, son dönemlerde birçok marka tarafından benimsendi.

Görsel ve metinlerin açık ve sade bir şekilde gösterilebiliyor oluşundan dolayı, kullanıcı deneyimini artırıyor ve ziyaretçilerin site üzerinde daha rahat gezinmelerini sağlıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!