DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2016’nın sosyal medya trendleri ne olacak?

2016’nın sosyal medya trendleri ne olacak?

2016 yılında birçok alanda farklı yaklaşımlara odaklanmak gerekecek. Her yeni yıl, yeni stratejiler geliştirerek, değişikliklere ayak uydurmak, o yılı daha verimli bir hale getirir. Bu nedenle de 2016 yılında farklı alanlarda olabilecek değişiklikleri ve trendleri önceden görmek gerekiyor.

Bu yıl sosyal medya pazarlama stratejinizi hazırlarken işinize yarayabilecek bazı öngörüleri sizinle paylaşacağız.

Anlık paylaşımlar daha çok öne çıkacak

Geçtiğimiz yıl içerisinde bazı yeni sosyal mecralar hayatımıza girdi ve bu mecraların odaklandıkları noktalar ise anlık paylaşımlar oldu. Özellikle Periscope, anlık canlı paylaşımlar konusunda birçok kullanıcının ilgisini çekti.

Twitter üzerinden de yapılan canlı ve anlık paylaşımlar, kullanıcıların devamlı olarak takipte kalmalarını sağladığı gibi daha çok etkileşim getirdi. Kullanıcıların sosyal mecra kullanım deneyimleri devamlı olarak değişiyor ve bu nedenle de markaların bu trendleri yakalamaları gerekiyor.

Sosyal medya kullanım deneyimi anlık paylaşımlara daha çok kaymaya başlıyor ve 2016’da bu özellik daha çok öne çıkabilir.

Gerçek zamanlı pazarlama

Anlık paylaşımların öne çıkmasıyla beraber gerçek zamanlı pazarlamanın da önü açılmaya başlıyor. Birçok marka bunu zaten yapıyordu; fakat bu yıl anı yakalamak ve güncel olaylar üzerinden tüketicilere ulaşacak gerçek zamanlı pazarlama kampanyaları sunmak da trendler arasında yer alacak.

Sosyal medya üzerinden mobil ticarete yönlendirme daha fazla olacak

Sosyal platformlar, hem reklam gelirlerini artırmak hem de markaları bu alana yönlendirmek için, kullanıcıları alışverişe yönlendirecek bazı uygulamalar geliştiriyorlar. Facebook, Pinterest ve Twitter üzerinden tüketicileri satın almaya yöneltecek “Satın Al” butonları koyarak, tüketicileri mobil ticarete alıştırmaya ya da yönlendirmeye çalışıyor.

Özellikle Amerika pazarında tüketiciler mobil ticarette daha aktifler; ancak Türkiye gibi gelişmekte olan pazarlarda mobil cihazlar üzerinden satın alma hacimleri halen düşük. Sosyal mecralar üzerinden tüketicileri bu alanlara yöneltmek daha kolay olacağı için Türk e-ticaret firmalarının da 2016’da yavaş yavaş bu alanlara yatırım yapmaları gerekebilir.

Kullanıcı bilgilerinin gizliliğinin önemi artacak

Son dönemlerde yaşanan güvenlik ihlallerinden sonra tüketiciler, bilgilerinin güvenliği konusunda daha endişeli hale gelmeye başladı. Sosyal mecralar üzerinden internet sitelerine giriş yapan kullanıcılar bu nedenle tedirgin olabilirler.

Bu yıl kullanıcı bilgilerinin güvenliği konusunda bazı önlemler alarak bu konuda tüketicilere bilgi vermeniz gerekebilir. Yapacağınız bazı pazarlama kampanyalarında sosyal giriş istemeniz, bu çekinceler nedeniyle istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Bu konularda dikkat etmeniz lazım.

Organik görüntünlenme yarışı artacak

Sosyal platformlar üzerindeki organik erişim rakamları bir hayli düştü; ancak markalar bu sorunun çözümünü viral olabilecek içerik işleriyle çözmeye çalışıyorlar.

Kendi içeriklerini üretmeyen firmalar, içerik üreticileriyle anlaşarak onların hazırladıkları içeriklerden yararlanmaya çalışıyorlar. Kimi zaman video kimi zamansa liste içerikleri hazırlatan firmalar, sosyal mecralar üzerinden bu içeriklerin paylaşımlarını yaparak organik erişimlerini artırmaya çalışıyorlar.

2016’da markalar, içerik işine daha çok önem vererek, sosyal medyadaki aktifliklerini ve etkileşimlerini bu şekilde artırmaya çalışabilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!