DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2016’da içerik pazarlama çalışmalarınızda neleri değiştirmeniz gerekecek?

2016’da içerik pazarlama çalışmalarınızda neleri değiştirmeniz gerekecek?

Her alanda olduğu gibi içerik pazarlama alanında da önümüzdeki yıl bir takım değişiklikler yaşanacak. Kullanıcıların ihtiyaçlarının ve alışkanlıklarının değişmesi, markaların içerik pazarlamaya olan yaklaşımlarını da yakından etkileyecek.

İçerik pazarlama, her gün sıfırdan başlanması gereken bir yapıya sahip olması nedeniyle, değişime en açık olan ve en çok da maruz kalan pazarlama yöntemlerinden biri. Bu nedenle de yeni yılda bu alandaki çalışmalarınızda bir takım değişiklikler yapmanız gerekebilir.

İçeriklerinizin kalitesini artırmanız gerekecek

İçerik pazarlamada, kaliteli içeriğin önemi 2016 yılında daha da artacak. İçerik konusunda rekabetin artması ve internet kullanıcılarının markaların içeriklerini çok hızlı bir şekilde tüketiyor olmaları, kaliteli içeriklerin daha çok öne çıkmasına neden oluyor.

Her gün çok fazla seçenekle karşılaşan internet kullanıcıları, etkileşime girecekleri paylaşımlara da dikkat ediyor. Bu konuda bilinçlenen kullanıcıların ilgisini çekebilmek için, hazırladığınız içeriklerin kalitesini devamlı olarak artırmanız gerekecek.

Daha çok video içerik üretmelisiniz

2015 yılında özellikle üzerinde durduğumuz konulardan biri de video içeriklerdi. Birçok dijital yayıncı video içeriklere yatırım yapmaya başladı ve markalar da videoları bir şekilde içerik pazarlama stratejilerine dahil etmeye çalıştı.

Önümüzdeki yıl bu durum yine devam edecek ve hatta video içeriklerin, blog yazılarının da önüne geçme ihtimali artacak. İnternet kullanıcıları artık görsel içeriklere daha fazla ilgi gösteriyor ve uzun blog yazılarını okumak istemiyorlar. Bu nedenle de video paylaşımların önemi önümüzdeki yıl daha da çok artacak.

İçerikleriniz, kullanıcıların sorularına yanıt verebilmeli

Google’ın algoritmalarında yaptığı değişikliklerden sonra, anahtar kelime odaklı içerik oluşturmanın önemi azalmaya başladı. Artık kullanıcıların sorduğu sorulara yanıt veren içerikler, Google tarafından daha çok öne çıkartılıyor.

İşin arama motoru kısmını bir kenara bırakacak olursak, kullanıcı deneyimi açısından da bu tür içerikler markanız için daha yararlı olacaktır. İnternet kullanıcılarının sorularına yanıt verecek kaliteli içerik 2016’da içerik pazarlama çalışmalarınızdan daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Sosyal medya haricinde içeriklerinizi dağıtacak yollar bulmanız gerekecek

Sosyal medya haricinde de içeriklerinizi kullanıcılarla paylaşabiliyor olmanız gerekecek. Özellikle sosyal mecraların organik erişimlerinin ciddi oranda düşmesi, markaları içerik dağıtımı konusunda sıkıntıya sokmaya başladı.

Organik erişimin düşmesinin ardından, birçok marka reklamlar aracılığı ile sosyal medyada içeriklerini öne çıkartmaya çalışmaya başladı ; fakat 2016’da sosyal mecralar haricinde de içeriklerinizi paylaşabileceğiniz platformlar bulmanız ve bu kanallar üzerinde de içerik yayını yapmanız gerekecek.

Kullanıcıların ürettikleri içerikler, içerik stratejinizde önemli bir yer kaplayabilir

2016’da kullanıcıların ürettikleri içeriklerden yararlanarak, içerik stratejinizi geliştirebilirsiniz. Kullanıcılar sosyal mecralar üzerinde sürekli olarak görsel ve video içerikler paylaşıyor ve bunu kendi lehinize çevirebileceğiniz birçok farklı yöntem bulunuyor.

Tüketicilerinizle iletişime geçerek, onların sizin için içerik üretmelerini sağlayabilirsiniz. Çeşitli kampanyalar düzenleyerek, tüketicilerin sizin markanız ya da ürünlerinizle ilgili görsel ya da video paylaşımları yapmalarını isteyebilirsiniz.

Kullanıcıların paylaşım yapmaları bir markanın paylaşım yapmasından daha çok dikkat çekeceği için, daha fazla etkileşim yaratabilir. Aynı zamanda, bu kullanıcıların çevrelerindeki kişilere de doğrudan ulaşmış olma ihtimaliniz de olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!