DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2016 e-ticaret trendleri diyor ki: “Müşteriler yarıştaki yerlerini alsın”

2016 e-ticaret trendleri diyor ki: “Müşteriler yarıştaki yerlerini alsın”

Dijital dünyada her yıl farklı e-ticaret trendleri karşımıza çıkıyor. Girişimciler de web siteleri ve markalarını tanıttıkları farklı kanallar üzerinden bu trendler doğrultusunda stratejilerini belirliyorlar. 2016 e-ticaret trendleri de bir önceki seneden daha farklı, cazip ve e-ticaret müşterilerinin oldukça dikkatini çekecek yöntemlerle çıkageldi. Bu yıl da e-ticaret trafiğini yoğunlaştıracak, sepet ortalamalarını yukarı çekecek ve mutlaka e-ticaret dünyasına yepyeni isimler kazandıracak bu trendler arasında, özellikle bir tanesi sosyal medya kanallarını da epey hareketlendireceğe benziyor.

2016 e-ticaret trendleri arasında yer alan ve dünyanın dört bir yanında orijinal fikirlerle çok eğlenceli ve bir anda dikkati markanın üzerine toplamayı başaran, müşterileri kendi aralarında keyifli bir rekabete davet eden yarışmalar, bu yılın en gözde trendi olacağa benziyor.

Markanızın sosyal medya kanallarını takip eden ya da e-ticaret siteniz üzerinden üyelik oluşturan herkesin katılabileceği şekilde hazırlayabileceğiniz, markanızla ve ürünlerinizle bağdaşacak, müşterilerinizin de onlarla bağ kurmasını sağlayacak yarışmalar, hem müşteri sadakatini oluşturmak, hem de ilerleyen dönemlerde karlılığını artırmak açısından önemli bir basamak olacak.

Dilerseniz, birlikte 2016’nın popüler e-ticaret trendleri arasında ilk sıralara oynayan yarışma düzenleme konusunda neler yapabileceğinize birlikte göz atalım…

Tasarımda yarışmanız için mutlaka yer ayırın

E-ticaret sitelerinin web sitesi tasarımları, aslında satışları atıran önemli etkenler arasında yer alıyor. Sade renklerin kullanıldığı, karmaşık olmayan bir kategori yapısına sahip, kısacası kullanıcı dostu tasarımlar, e-ticaret müşterilerinin aradıkları ürünlere kolaylıkla ulaşabildikleri, ödemelerini rahatlıkla yapabildikleri platformlar oluştururlar. Bu da onları güvenle alışveriş yapabileceklerine dair ikna eder.

Tasarımın bu önemi, aynı zamanda e-ticaret sitesinde öne çıkarılmak istenen yeni ürün ya da kategoriler gibi, düzenleyeceğiniz yarışmaya katılımın artmasında da ortaya çıkacak. E-ticaret sitenizin mevcut müşterilerinin yanı sıra, sosyal medyadan ya da arama motorları üzerinden yapılan anahtar kelime aramalarından gelen ziyaretçilerinizin de yarışmayı fark etmesini, katılım konusunda bilgilenmesini sağlar. Bu nedenle, e-ticaret sitenizde küçük bir değişiklik yapabilir, dilerseniz ana sayfa üzerinde bir yönlendirme vererek ya da bir etkinlik kategorisi olarak ekleyerek ziyaretçileri yarışmadan haberdar edebilirsiniz.

Tanıtım için farklı kanalları deneyin

E-ticarette tanıtımın önemi tartışılmaz. Hedef kitleye ulaşabilmek ve müşteri potansiyelini artırabilmek için markalar yer aldıkları kanallardan, müşterilerine ve müşteri adaylarına ulaşmayı tercih ederler. Bu şekilde kampanyalarından bahsedebilir, marka ve ürünleri hakkında ulaştıkları kullanıcılara bilgi verirler.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Eğer siz de bir e-ticaret girişimcisiyseniz, müşterilerinize ulaştığınız bu kanallardan, düzenleyeceğiniz yarışmaya dair bilgiler verebilir, e-posta pazarlaması amacıyla elinizde bulunan listelere, yarışmaya katılımın yapılabileceği kanalın bağlantısını göndererek, katılımı kolaylaştırabilirsiniz.

Bu noktada, üyeliksiz alışveriş özelliği, e-ticaret sitenizde üyeliği bulunmayan, ancak hem alışveriş yapmak, hem de yarışmaya katılmak isteyenlerin kolaylıkla sitenize bağlanmasını sağlamak açısından son derece önemli. E-ticaret sitenizin bu özelliğe sahip olduğundan emin olun; düzenleyeceğiniz yarışmaya ilgiyi yoğunlaştırın.

Yarışma konusu için orijinal fikirler

Markanıza ve ürünlerinize yönelik, e-ticaret sitenizle bağdaşabilecek, kolaylıkla katılımın sağlanabileceği yarışmalar, kullanıcıların markanıza ulaşabildiği tüm kanallarda ilgiyi e-ticaret sitenize toplayacaktır. Bu nedenle, çok fazla özel yetenek ya da teçhizata ihtiyaç duyulmayacak yarışma koşulları belirlemeye çalışın.

Örneğin, profesyonel çekimler yerine, ürünlerinizin yer aldığı kompozisyonların cep telefonuyla çekilmiş fotoğrafları ya da videoları, belirlediğiniz etiketlerle sosyal medyada paylaşılabilir. Ya da markanıza, en yaratıcı sloganın bulunmasını isteyebilirsiniz.

“Ve kazanan: Tüm kullanıcılar!”

Yalnızca tek bir kullanıcı yerine, tüm kullanıcıların kazanması sizce de iyi bir jest olmaz mı? Elbette belirleyeceğiniz bir ürün ya da ürünlerden oluşan büyük ödül, tek bir kişinin olabilir. Ancak, diğer katılımcılara da e-posta üzerinden dilerseniz kupon kodları ya da hediye çekleri gönderebilir, küçük de olsa olsa onları sevindirecek bir hareketle, ilerleyen zamanlarda alışveriş için yine sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

Siz de yarışmalar ve daha pek çok e-ticaret trendleri hakkında uzman görüşlerden yararlanmak, e-ticaret sitenizi yeni trendlere hazırlamak için hemen IdeaSoft ile tanışın. Akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu avantajlardan yararlanabilir, henüz e-ticarette bir deneyiminiz yoksa, ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak, dijital dünyada tecrübe edinmeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüRekabet
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!