DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2016’da öne çıkacacak e-posta pazarlama trendleri

2016’da öne çıkacacak e-posta pazarlama trendleri

Yeni yılla beraber pazarlama alanındaki stratejilerde de değişiklikler yapmak gerekiyor. Bu yıl içerisinde e-ticaret firmalarının sıkça kullandığı pazarlama yöntemlerinden biri olan e-posta pazarlama ile ilgili de yenilikler olacak.

E-posta pazarlama trendlerinden yararlanmak, bu yılki çalışmalarınızdan alacağınız verimin daha da artmasını sağlayacaktır. Kullanıcı alışkanlıkları özellikle internet ortamında çok daha hızlı değişkenlik gösterebiliyor ve markaların da bu değişimlere ayak uydurması gerekiyor.

Bu yazıda 2016 yılındaki e-posta pazarlama trendlerine yer vereceğiz. Bu yıl içindeki çalışmalarında bu trendlerden faydanlanmanız e-postalarınızın okunma ve tıklanma oranlarının artmasında oldukça yararlı olabilir.

Video e-postalar

Son dönemlerde sıkça video içeriklerin yükselişte olduğundan bahsettik. Video kullanımının ve tüketiminin bu kadar hızlı artmasıyla beraber e-posta pazarlamada da bu videolara yer vermenin önemi de doğal olarak artış göstermeye başladı.

Markalar, ürün tanıtımı, bilgilendirme ya da kampanya için gönderdikleri e-postalara video içerikleri de ekleyerek etkileşimlerini ve e-postalardan aldıkları geri dönüşüm oranlarını artırmaya çalıştılar.

Bu durum 2016’da da devam edecek. Özellikle videonun içerik pazarlamada büyük bir öneme sahip olması, gönderilen e-postalarda da bu içeriklere yer verilmesinin başlıca sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor.

E-postalarınızda ne tür video içerikler kullanmanız gerektiğine dair belli başlı A/B testleri yapabilirsiniz. Bu sayede hangi tür videolardan daha çok geri dönüşüm aldığınızı görerek, stratejinizi bu şekilde geliştirebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş e-postalar

E-ticarette kişiselleştirmenin öneminden uzun süredir bahsediyoruz; ancak halen markaların tümü tam olarak bu kavramı uygulayamıyor. 2016’da kişiselleştirmenin önemi hem e-ticarette hem de e-posta pazarlamada daha da öne çıkacak.

Tüketicilere daha özel bir online alışveriş deneyimi sunabilmek için kişiselleştirmeye önem vermek gerekiyor. E-posta pazarlama çalışmalarınızda da farklı tüketici grupları oluşturarak, her gruba özel e-posta kampanyaları hazırlamanız gerekecek.

Bu çalışmalarda en sık yaşanan sorunlardan biri kadın ve erkek üyelerin ayrımının yapılmaması. Bu nedenle de yanlış ürünlerin ve kampanyaların gönderimleri yapılabiliyor.

Bunun yanı sıra kadın ve erkek üyeler ayrılsa dahi, bu gruplar arasında da farklı segmentler oluşturmanız ve ilgi alanlarına, önceki siparişlerine ve sepette bıraktıkları ürünlere göre kişiselleştirme çalışmaları yapmanız gerekecek. Bu tür çalışmalar, tüketicilerin doğrudan ilgi duyduğu ürünleri onlara sunarak, e-postalarınızda daha yüksek geri dönüşümler almanıza yardımcı olur.

Mobil uyumlu e-postalar

Uzun süredir rehber yazılarımızda bahsettiğimiz konulardan biri olsa da 2016’da mobil e-postalar yine gündemde olacak ve hatta 2015’tekinden daha da önemli bir hale gelecek.

E-postalarını gün içinde mobil cihazları üzerinden birkaç kez kontrol eden tüketicilerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Mobil cihazların hayatımıza bu kadar girmesi de doğal olarak sizin yapacağınız e-posta pazarlama çalışmalarını da doğrudan etkileyecektir.

E-posta gönderilerinizi hazırlarken şablonlarınızı mobil cihazlarla uyumlu hale getirmeniz gerekecek. Gönderinin içindeki metinleri, görselleri mobil cihazlarda rahat bir şekilde görünecek şekilde optimize etmeniz gerektiği gibi, gereksiz unsurları da çıkartarak tüketicilerde kafa karışıklığına neden olacak öğelere de yer vermemeniz gerekiyor.

Yapılan araştırmalar, mobil cihazlarında e-postaları düzgün görüntülemeyen tüketicilerin, daha sonrasında o firmalardan gelecek e-postaları açmadıklarını belirtiyor. Bu nedenle, kullanıcıların bu alışkanlıklarının üzerine giderek, onların kullanıcı deneyimlerini artırmanız gerekiyor.

Aksiyona dayalı e-postalar

Bu başlığı biraz daha açmak gerekirse; tüketicilerin internet sitesi üzerinde aldıkları aksiyonlara göre e-posta gönderimi yapmak da 2016’da öne çıkacak trendlerden biri.

Örnek olarak, bir ziyaretçi site üzerinde gezindikten sonra bazı ürünleri sepetine ekledi; fakat alışverişini tamamlamadan siteden ayrıldı ve ürünler sepette kaldı. Bu durumda, tüketiciye aksiyona dayalı bir e-posta gönderimi yapabilirsiniz. Kullanıcılara hatırlatma e-postası göndererek, sepette bıraktığı ürünleri ona hatırlatarak onu tekrar siteye yönlendirebilirsiniz.

İlk birkaç saat içinde gönderilen hatırlatma e-postalarının geri dönüşüm oranları oldukça yüksek olması nedeniyle bu tür aksiyona dayalı e-postaların değer 2016’da daha çok öne çıkacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!