2015 yılı boyunca öne çıkması beklenen e-ticaret trendleri

2015 yılı boyunca öne çıkması beklenen e-ticaret trendleri

E-ticaret, iş dünyasının en hızlı büyüyen sektörlerinden biri. Her geçen gün daha fazla firma işini online’a taşıyarak bu dünyadaki yerini alıyor. E-ticaret yapan tüm firmalar için sektördeki gelişmeleri ve trendleri yakından takip etmek önem taşıyor.

Bu anlamda 2014, e-ticaret sektörü açısından verimli bir yıl oldu. Yaşan gelişmeler 2015’in çok daha başarılı bir yıl olacağını gösteriyor. Peki 2015 yılına adım attığımız bugünlerde sektördeki firmaları ne gibi gelişmeler bekliyor? IdeaSoft olarak sizlere bu yıl boyunca öne çıkacak e-ticaret trendlerini derledik…

Mobil ticaret

Mobil cihazlara olan ilgiye paralel olarak son yıllarda artış gösteren mobil ticaret 2015 yılı itibariyle çok kanallı satın alma tecrübesinin bir parçası olacak gibi görünüyor. Bu yıla kadar müşteriler önce mobil cihazlarından ürün ve fiyat araştırması yapı daha sonra online ya da fiziksel mağazalardan satın alma işlemi gerçekleştiriyordu.

Ancak 2015 itibariyle pek çok mağaza mobil ödeme sistemlerini geliştirerek fiziksel mağaza içinde müşterilerin fiyat ve ürün araştırması yapabileceği ve satın alma işlemi gerçekleştireceği sistemler oluşturmaya başladı.

Apple ve Alibaba’nın mobil ödeme sistemlerini geliştirmesi Paypal’in mobile uygun farklı ödeme sistemleri geliştirmesiyle birlikte bu çok kanallı alışveriş tecrübesi bu yılın en önemli trendlerinden biri olacak gibi görünüyor. Yıl boyunca pek çok e-ticaret sitesinin, mobil ödeme ve mobil uygulama optimizasyonu konularına ağırlık vererek mobil yatırımlarını güçlendirmesi bekleniyor.

Aynı gün kargo hizmeti

Ücretsiz kargo avantajlarının sıkça kullanıldığı 2014 yılından sonra, e-ticaret sitelerinin 2015 boyunca aynı gün kargo fırsatı sunarak rekabete farklı bir boyut getirmesi bekleniyor. Globalde eBay ve Amazon’un başlattığı bu rekabet ülkemizde de yavaş yavaş ilgi görmeye başladı. 2015 yılı itibariyle online alışveriş tecrübesinde önemli bir etki yaratacak olan bu hizmet, aynı zamanda e-ticaret sitelerini rakiplerinin önüne geçirebilir.

Bu anlamda online satın alma işlemi sonrasında ürüne bir an önce kavuşmak isteyen müşterilere sunulması beklenen diğer bir hizmet de “in store pick up” olarak nitelendirilen mağaza içi teslimat. Globalde Amazon tarafından sağlanan bu hizmet, online satın alınan ürünün mağazaya gidilerek teslim alınması sonucu, kargo ücretinden muaf olunması ve müşterinin ürüne daha hızlı ulaşması gibi avantajlar sunuyor. Ülkemizde henüz yaygınlaşmamış olan bu sistem, 2015 yılı boyunca e-ticaret sektöründe konuşulacak yeni trendlerden biri olabilir.

Sosyal alışveriş

Sosyal ağlar e-ticaret sitelerine trafik sağlayan en önemli dijital kanallardan biri. Ancak artık sadece trafik sağlamak değil, sosyal medya platformlarından alışveriş yapmak da mümkün olacak. 2014 yılından Facebook ve Twitter tarafından çalışmaları gerçekleştirilen satın al butonlarıyla birlikte 2015 yılı boyunca sosyal alışveriş kavramının giderek önem kazanması bekleniyor.

Siz de, paylaştığımız bilgileri değerlendirerek 2015 yıl boyunca öne çıkması beklenen trendlere ilişkin çalışmalar yapabilir ve sektörü yakından takip edebilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft farkını 15 gün boyunca ücretsiz olarak deneyimleyin.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)