DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret şirketlerini ilgilendiren 2015’in içerik pazarlama istatistikleri

E-ticaret şirketlerini ilgilendiren 2015’in içerik pazarlama istatistikleri

İçerik pazarlamaya yatırım yapan ya da yapmayı planlayan B2B ve B2C şirketlerinin, bu yılki içerik pazarlama istatistiklerine göz atarak stratejilerini belirlemeleri, ilerleyen dönemlerdeki çalışmaları için oldukça yararlı olacaktır.

Blog yönetimi, video içerikler oluşturmak ve bu içeriklerin sosyal mecralar üzerinden paylaşımının yapılarak hedef kitlelere ulaşmak içerik pazarlamada büyük bir rol oynuyor. Bunların etkin bir şekilde yapılmasıyla beraber, bu pazarlama yönteminden hedeflenen geri dönüşümler sağlanabilir. 2015 yılı içerisinde, e-ticaret firmalarının bu konu hakkındaki çalışmalarına yönelik farklı istatistikleri sizinle paylaşıyor olacağız.

Dünya genelindeki B2B şirketlerinin yüzde 93’ü içerik pazarlamadan yararlanıyor

B2B şirketleri, son kullanıcıya yönelik satışlar yapmasalar da marka bilinirliklerini artırmak ve toptancı ya da perakendecilere ulaşmak için içerik pazarlamadan yararlanıyorlar ve dünya genelindeki B2B firmalarının yüzde 93’ü bu pazarlama yönteminden yararlanıyor. Bu şirketlerin yüzde 42’si ise yaptıkları çalışmaların başarılı olduğunu belirtiyor.

B2B firmalarınca en başarılı içerik pazarlama yöntemleri ise şu şekilde:

  • Araştırma/olay incelemeleri (case study) %65
  • Videolar %63
  • Webinarlar %62
  • Blog %62
  • E-bültenler %60

B2B firmalarının yüzde 70’ten fazlası Linkedin, Facebook, Twitter ve Youtube’u kullandığını belirtiyor. Şirketlerin sadece yüzde 50’si Google+ kullanırken, sadece yüzde 34’lük bir bölümü Pinterest, yüzde 22’lik bir bölümü Instagram ve Vimeo, yüzde 14’ü Tumblr kullanıyor.

Markalar toplam pazarlama bütçelerinin yüzde 25’ini içerik pazarlamaya ayırıyor

Pazarlamacıların yüzde 41’nin içerik pazarlamadaki 1 numaralı amacı satışları artırmak. Yüzde 94’lük bir bölüm ise satışları artırma kriterini ilk beş maddenin içinde yer aldığını söylüyor. Marka bilinirliğini artırmak ise satışları artırmanın ardından ikincil amaç olarak ele alınıyor.

İçerik pazarlamada en çok ölçümü yapılan metrikler ise: Yüzde 71 ile site trafiği, yüzde 57 ile gelirler, yüzde 46 ile anahtar kelime trafiği ve geri dönüşümler, yüzde 46 ile de arama motoru sıralaması olarak öne çıkıyor.

Müşteri memnuniyeti ve sadakati yaratmak şirketlerin yüzde 88’inin amaçları arasında yer alıyor. Aynı zamanda içeriklerle etkileşim yaratmak da yine yüzde 88’lik bir kısım tarafından ciddiye alınıyor. Bunun yanı sıra marka bilinirliği ve satışları artırmak da bu iki amacın arkasından geliyor.

İçerik stratejisi oluşturma söz konusu olduğunda ise B2B firmalarının yüzde 35’inin yazılı bir stratejisi olduğu ortaya çıkıyor. Başarılı içerik pazarlama yapanların yüzde 54’ünün ise yazılı bir stratejisi bulunuyorken, başarısız olanların ise yüzde 11’inin yazılı bir stratejisi bulunuyor.

Yazılı bir stratejisi olmadığı halde içerik pazarlamada başarılı olanların oranı ise yüzde 41. Hem yazılı stratejisi olmayan hem de bu çalışmalardan bir verim alamayanların oranının ise yüzde 44 olduğu öne çıkıyor. Bu durumda yazılı bir stratejisi olmayan şirketlerin genellikle bu çalışmalardan bir verim alamadıklarını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. İçerik stratejisi oluşturma konusunda detaylı bilgi almak için “İçerik stratejisi nasıl oluşturulur?” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

İçerik pazarlamada başarılı olan şirketler 14 farklı taktikten yararlanıyor

İçerik pazarlamada başarılı olan şirketler 7 farklı sosyal ağda aktif olurken, başarısız olanların ortalama olarak yer aldığı sosyal mecra sayısı ise 5.

İçerik yayınlama konusunu ele alırsak, başarılı olan şirketlerin yüzde 54’ü günlük içerik yayını yaparken, başarısız olanların yüzde 23’ü günlük içerik paylaşımında bulunuyor. İçerik pazarlamada başarısız olan şirketlerin yüzde 72’si etkileşim yaratacak bir içerik oluşturmada zorluk çekerken, başarılı firmaların sadece yüzde 38’i bu konuda sıkıntı yaşadığını belirtiyor.

İçerik üretimi yapmak ve içeriğe yatırım yapmak e-ticaret firmaları için oldukça önemli bir mesele. Hem organik olarak siteye trafik çekmek hem de yeni hedef kitlelere ulaşarak marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek bir yöntem. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isteyenler “içerik pazarlama” kategorimizin altındaki yazılara göz atabilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!