DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

14 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret pazarı büyümeye devam ediyor

14 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret pazarı büyümeye devam ediyor

E-ticaret dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyümeye devam ediyor. Yapılan araştırmalar e-ticaretin Türkiye’deki büyüme eğilimini gözler önüne seriyor. Bu araştırmalardan biri de Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Elektronik Ticaret Derneği (ETİD) ve Deloitte Türkiye tarafından ilk kez hazırlanan “Türkiye e-Ticaret Pazarı-2013” raporu. Rapor, Türkiye’de e-ticaret pazarını tanımlayan ve uluslararası standartlara göre inceleyen eden ilk çalışma olması sebebiyle de son derece önemli.

26 Haziran 2014 tarihinde düzenlenen bir toplantıyla açıklanan rapor, Türkiye’de e-ticaret pazarı hacminin 14 milyar TL’ye ulaştığını belirtiyor. Rapora göre e-ticaretin toplam perakende ticareti içindeki payı ise yaklaşık olarak yüzde 1,3. Gelişmiş ülkelerdeki e-ticaretin toplam ticaret içindeki payının ortalama yüzde 5.5. Gelişmekte olan ülkelerde ise bu oranın yüzde 3.5 olduğu görülüyor. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere Türkiye’de e-ticaret yatırım yapılmaya son derece uygun, genç ve gelişen bir sektör.

İşte dünya pazarıyla Türkiye’ye ait e-ticaret rakamlarının ayrıntılı olarak karşılaştırıldığı rapordan önemli detaylar…

E-ticaret’in doğru tanımlanması

Raporda e-ticaretin doğru ölçümlenebilmesi için tanıtımın içerisine dahil edilecek ve edilmeyecek işlemlerin belirlenmesinin önemi üzerinde duruluyor. Farklı ülkelerle karşılaştırma yapılması nedeniyle rapordaki e-ticaret tanımı için; OECD, AB gibi kurumların ve ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin e-ticaret tanımlamalarının ortak paydasının alındığı belirtiliyor.

E-ticaret sitelerine ve internet kullanıcılarına ilişkin rakamlar

Raporda, Türkiye’de e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren site sayısının binlerle ifade edildiği belirtiliyor. Ancak 1200 sitenin pazarın büyük bir kısmını elinde tutttuğu belirtiliyor. Rapora göre 76 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 49′u internet kullanıcısı ve yüzde 24′ü internetten alışveriş yapıyor.

E-ticaret pazarının büyüklüğü

Araştırmaya dahil olan 1.263 e-ticaret sitesinin ciroları göz önüne alınarak yapılan incelemelerde 14 milyar TL’lik pazar hacminin sektörler arasındaki dağılımı şu şekilde;

  • Tatil & Seyahat (234 online site): 5,1 milyar TL
  • Sadece online perakende (634 online site): 5 milyar TL
  • Çok kanallı perakende (403 online site): 2,3 milyar TL
  • Online yasal bahis (6 site): 1,6 milyar TL

 

Küresel e-ticaret karşılaştırması

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşen online ticaretin toplam perakende ticaretine oranı;

Gelişmiş ülkeler:

İngiltere : yüzde 10,4

ABD : yüzde 7,4

Almanya: yüzde 6,0

Fransa : yüzde 5,5

Japonya: yüzde 4,2

İspanya : yüzde 3,1

İtalya : yüzde 1,8

Gelişmekte olan ülkeler:

Çin : yüzde 5,6

Polonya : yüzde 5,3

Brezilya : yüzde 3,1

Rusya : yüzde 2,8

Hindistan: yüzde 0,7

Raporun açıklandığı toplantıda Türkiye’deki e-ticaretin payının gelişmiş ülkelerin çok altında olduğu dolayısıyla büyük bir potansiyele sahip olduğu belirtildi. Ticaret yapan şirketlerin daha fazla kişiye ulaşmak için mutlaka dijital dünyada yer alması gerekiyor. İnternet üzerinden satış yapmak, şirketlerin hedef kitlesine ulaşmasını ve firmalarını büyüterek markalaşmasını kolaylaştırıyor. Eğer siz de potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve hızla büyüyen Türkiye e-ticaret pazarında yerinizi almak istiyorsanız IdeaSoft yanınızda. Gelin hemen ücretsiz demo hesabı için başvurunuzu yapın ve IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin avantajlarından yararlanın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!